Skip to main content

Jeszcze niedawno mówiliśmy o uzależnieniach jedynie w kontekście osób dorosłych. Od kilkunastu lat coraz częściej jest to problem też wśród dzieci i młodzieży, Przyczyn zwiększonego ryzyka jest wiele, a wśród nich są zarówno cechy indywidualne, jak i łatwy dostęp do używek – alkoholu, papierosów, a także narzędzi cyfrowych czy internetu. Co więcej, większa plastyczność mózgu u dzieci oraz nastolatków powoduje, że szybciej wpadają oni w pułapki substancji i czynności.

 

“Uzależnienie to nawyk wielokrotnie powtarzany, który prowadzi do utraty kontroli i szkód w codziennym funkcjonowaniu”  mówi Kaja Romanowicz.

Dzieci i nastolatkowie we wczesnym okresie adolescencji najpierw wpadają w sidła uzależnień behawioralnych. Kształtują się u nich złe postawy wobec telefonu, internetu, nieprawidłowego korzystania z narzędzi cyfrowych. Warto zauważyć, że wystąpienie takiego problemu u kilkulatków, zwiększa ryzyko jego kontynuacji w okresie adolescencji, a także ryzyko powstania uzależnień od substancji psychoaktywnych, typu alkohol, papierosy i narkotyki.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu Fundacji Nie Widać Po Mnie, pt. : “Rodzic na straży – Jak ustrzec dziecko przed uzależnieniami?”, w którym prowadząca – Aleksandra Tokarczuk rozmawia z dr n. med. i n. o zdr. Kają Romanowicz, psycholog kliniczną, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. Ekspertka mówi, m.in. o:

➡️ roli rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków u kilkulatków,

➡️ aktywności fizycznej jako zdrowej alternatywy dla internetu,

➡️ promowaniu przez rodziców hobby, zainteresowań,

➡️ wyzwaniach, przed jakimi stoją rodziny normatywne (2+1) w kontekście ochrony dziecka przed uzależnieniami,

➡️ wpływie grupy rówieśniczej na zachowania ryzykowne, w tym na uzależnienia,

➡️ możliwości ochrony nastolatka przed wpływem uzależnionych rówieśników,

➡️ roli restrykcyjnych zasad i konsekwencji rodzicielskiej w procesie terapeutycznym dziecka z diagnozą uzależnienia,

➡️ współpracy rodziców z placówkami edukacyjnymi w zakresie zapobiegania uzależnieniom.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy rodziców i opiekunów. Materiał jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich na naszym kanale na platformie Spotify.

 

 

 

 

Podcast jest częścią projektu: Nie!Zależni – Psychoedukacja dzieci i ich rodziców w kierunku przeciwdziałania uzależnieniom.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content