Współczesny świat zastawia na młodych ludzi szereg “pułapek”, których nie znały wcześniejsze pokolenia. Źródeł uzależnień jest znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a nieświadomym rodzicom trudno je zrozumieć, a przez to zauważyć.
Lista substancji psychoaktywnych, do których mają dostęp młodzi ludzie, ciągnie się niemal w nieskończoność, a do nich dochodzą jeszcze uzależnienia behawioralne, czyli czynnościowe. Młodzież wykazuje objawy szkodliwego korzystania z telefonu, social mediów czy internetu. Młodych ludzi pochłaniają ich gry online, a negatywne postawy widać nawet w ich stosunku do jedzenia. U nastolatków coraz częściej pojawia się kompulsywne kupowanie, jedzenie, a także ortoreksja, czyli wręcz obsesja zdrowych posiłków i stylu życia.
W kolejnym podcaście Fundacji Nie Widać Po Mnie: “Pułapki uzależnień – Co powinni wiedzieć rodzice” gościem Aleksandry Grądzik jest dr n. społecznych Joanna Kamer, psycholog kliniczna, certyfikowana psychoterapeutka indywidualna i par w nurcie integratywnym. Eksperta przybliża trudny temat uzależnień i ich podstępnego charakteru. Tłumaczy, m.in.:
👉 czym jest uzależnienie – jakie są kryteria diagnostyczne,
👉 dlaczego dzieci i nastolatkowie są tak podatni na uzależnienia,
👉 jakie ich formy najczęściej nieletnich,
👉 jak poznać, że dziecko lub nastolatek jest już uzależnione – jakie zmiany w zachowaniu są ważnym sygnałem do uważnej obserwacji lub natychmiastowej reakcji,
👉 jakie są fizyczne objawy uzależnienia,
👉 jak rozwój mózgu dziecka wpływa na ryzyko powstanie uzależnienia – strona biologiczna problemu,
👉 jakie są fazy uzależnienia, czyli jak przebiega proces jego powstawania,
👉 rola rodziców w budowaniu właściwych postaw u dzieci i nastolatków,
👉 w jaki sposób internet i gry online mogą burzyć normy społeczne.
Materiał jest bezpłatny i dostępny dla każdego na naszym kanale na platformie streamingowej Spotify.
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy w szczególności rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków. Jednak wskazówki zawarte w materiale mogą być cenne także dla samych nastolatków. Wiedza i świadomość są istotne dla większej uważności i obniżenia ryzyka wystąpienia uzależnienia.
Podcast nagrany został w ramach realizacji programu: Nie!Zależni – Psychoedukacja dzieci i ich rodziców w kierunku przeciwdziałania uzależnieniom.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.