Skip to main content

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. Z tej okazji nasza Fundacja wraz z dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska – psychologiem klinicznym,  przygotowała ebook na temat wypalenia zawodowego w zawodzie nauczyciela. W opracowaniu znalazły się wskazówki, jak dbać o zdrowie psychiczne, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Zapraszamy do lektury i zachęcamy wszystkich Nauczycieli, aby zadbali o siebie!

Nasze obserwacje i badania, które przeprowadziliśmy, wskazują, że syndrom wypalenia zawodowego jest szerokim problemem społecznym. Zarówno personel medyczny jak i nauczyciele, to dwie grupy wyjątkowo narażone na wypalenie zawodowe.

Wiemy, jak trudny jest zawód nauczyciela. Częste występowanie napięć i stresów w szkole powoduje wyczerpanie emocjonalne oraz symptomy utraty poczucia podmiotowości, obniża motywację i zaangażowanie w sprawy szkoły i uczniów. A przewlekły stres to jeden z głównych czynników rozwoju syndromu wypalenia zawodowego.

Świadomość wypalenia zawodowego

Świadomość chorób i zaburzeń psychicznych jest obecnie bardzo potrzebna. Uważna obserwacja siebie i szybkie reagowanie w razie problemów dają większe szanse na szybki powrót do zdrowia.

Od nauczycieli wymaga się bardzo wiele: profesjonalnego nauczania przedmiotu, opieki nad uczniami, wpajania wartości, które mają z uczniów uczynić prawych obywateli, znajomości psychiki dzieci i młodzieży, rozumienia zjawisk i nowych trendów społecznych i kulturowych, umiejętności rozwiązywania konfliktów, komunikacji z rodzicami i przełożonymi, rozumienia i wypełniania wymogów systemu oświatowego i wiele innych.  Jest tego bardzo dużo. Wielu nauczycieli oddaje się swojej pracy bez reszty, często poświęcając swój prywatny czas i zdrowie.

Wypalenie zawodowe rozpoczyna się skrycie i często na początku nie jest rozpoznawane przez osobę, której dotyczy. Na początku występują: zmęczenie, napięcie, drażliwość, nadmierna aktywność na zmianę z oznakami wyczerpania psychofizycznego. Do stanu przewlekłego napięcia dołącza się utrata energii, zniechęcenie do sytuacji zawodowej i objawy depresji.

Reaguj na czas! 

Depresja, wypalenia zawodowe mogą rozwijać się latami. Możemy z nimi żyć, myśląc, że tak ma być, że życie przecież jest ciężkie, że może przesadzam, że inni mają gorzej, że cierpienie uszlachetnia. Czas płynie a nastrój się nie poprawia, smutek przygnębia coraz bardziej, radość poszła w zapomnienie, a ciało zaczyna chorować. Wiele osób szuka zapomnienia w alkoholu, tabletkach ziołowych i innych strategiach maskujących swoje złe samopoczucie psychiczne. Ale to droga donikąd!

A przecież rozwiązanie jest dość proste. Jeśli pojawi się przewlekły smutek, obniżony nastrój można skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry. Dawno skończyły się już czasy, że wizyta u tych specjalistów to wstyd! Im wcześniej włączy się leczenie i psychoterapię tym skutki choroby (wypalenia zawodowego) będą mniejsze, a dochodzenie do zdrowia szybsze.

Zapraszamy do pobrania i lektury naszego bezpłatnego e-booka!

 

Skip to content