Skip to main content

Drugi rok działalności Fundacji NWPM upłynął pod znakiem nabierania wiatru w żagle. Rozpoczął się niewinnie, spokojnie — z głową pełną pomysłów i chęcią do działania. Zakończył się intensywnie, męcząco, ale też niezwykle fascynująco. Udało nam się wypełnić wszystkie założenia z początku roku. Grudzień zamykamy więc z poczuciem satysfakcji. 

Niewinny początek — konferencja Fundacji NWPM

Pierwszy kwartał 2022 r. poświęciliśmy na planowaniu, weryfikacji i segregacji naszych licznych pomysłów. Wybraliśmy 3 projekty, które planowaliśmy rozwijać w najbliższych 9 miesiącach.

Założenia Fundacji Nie Widać Po Mnie zaprezentowane zostały na majowej konferencji z udziałem naszej Rady Naukowej pod przewodnictwem prof. Ewy Mojs.

Konferencja była jednak tylko wstępem do właściwej działalności statutowej fundacji.

Wszystkie przedstawione wówczas plany udało nam się zrealizować.

Program psychoedukacji dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień behawioralny — większa świadomość problemu

Jest to obecnie jeden z najbardziej palących problemów wśród nastolatków. Uzależnienie ludzi młodych od internetu, telefonów, mediów społecznościowych oraz gier wideo i online rośnie z roku na rok. Coraz więcej niepełnoletnich popada w hazard w różnych jego formach.

Konsekwencją patologicznych zachowań są m.in.:

 • zastępowanie rzeczywistych relacji kontaktami w sieci;
 • oddalanie się młodych ludzi od najbliższych;
 • brak kontaktów z rówieśnikami;
 • depresja;
 • stany lękowe;
 • dolegliwości somatyczne typu pogarszający się wzrok, wady postawy i nadwaga.

Działania w ramach programu psychoedukacji dzieci i młodzieży w zakresie profilaktyki uzależnień behawioralnych były wielowątkowe. Nasi eksperci — lekarze psychiatrzy pod okiem prof. Ewy Mojs przygotowali szereg materiałów dla młodzieży, nauczycieli, a także rodziców.

Ich celem było:

 • zwiększenie wiedzy o uzależnieniach behawioralnych;
 • nabycie umiejętności rozpoznawania alarmujących objawów;
 • przybliżenie przyczyn uzależnień behawioralnych wśród najmłodszych i nastolatków.

Istotnym elementem kampanii były spotkania połączone z warsztatami przeprowadzone w klasach 6-8 w szkołach na terenie Warszawy i Siedlec. W ich trakcie dzieci poznawały techniki radzenia sobie ze stresem i w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Łącznie odbyliśmy 41 takich zajęć.

W czasie trwania programu dotarliśmy do ok. 950 osób — rodziców, nauczycieli i uczniów. Liczba ta rośnie dzięki nagranym materiałom, które zmieszczone zostały na kanale YouTube Fundacji Nie Widać Po Mnie i teraz dostępne są bezpłatnie dla każdego.  Podobnie jak e-booki dla nauczycieli i rodziców, które pobrać można z naszej strony internetowej.

Program finansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Prace nad materiałami trwały od maja do września 2022 r. Od połowy września rozpoczęliśmy ich dystrybucję oraz spotkania z nauczycielami i warsztaty z uczniami. Program zakończył się 15 grudnia.

Wyniki pretest i posttest wykazują wzrost świadomości o ponad 50% w każdej z tych grup.

Program polityki zdrowotnej: Depresja u dzieci i młodzieży

To jedna z pierwszych inicjatyw Fundacji Nie Widać Po Mnie. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2022 r. W 2023 będzie kontynuowane, a jego realizacja trwać będzie jeszcze przez najbliższe dwa lata, do końca 2024 roku.

Depresja i choroby psychiczne dzieci i młodzieży to dla wielu temat trudny, ale też częściowo niezrozumiały. Problemy dotykające dzieci w ich najbardziej beztroskim okresie życia przytłaczają ich samych, a także ich rodziców i wszystkich z najbliższego otoczenia.

Najważniejsza jest wczesna reakcja. Im szybciej dziecko zostanie zdiagnozowane, tym większe prawdopodobieństwo wyjścia z choroby.

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Nie Widać Po Mnie oraz Centrum CBT w Warszawie finansowanym ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach programu zapewniamy szybką pomoc w diagnostyce zaburzeń psychicznych dzieci, młodzieży i dorosłych osób do 21 rż.

Rodzice i opiekunowie, których niepokoi zachowanie dziecka, zauważą u niego pierwsze, alarmujące sygnały, mogą skorzystać z bezpłatnej porady w wybranym ośrodku należącym do Centrum CBT. W przypadku zdiagnozowania depresji mali pacjenci mogą również liczyć na bezpłatną terapię.

W ramach programu chcemy pomóc łącznie 150 młodszym i starszym dzieciom.

Zapisy na pierwsze spotkanie z lekarzem przyjmowane są pod nr telefonu: (22) 212 81 12.

Program WySPA — realna pomoc dla lekarzy i pracowników sektora ochrony zdrowia

WySPA powstała w trosce o wszystkich pracowników sektora ochrony zdrowia — lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. To zawody, w których szczególnie łatwo o wypalenie zawodowe. Przepracowanie, duża odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów, ciągły stres i brak czasu na jego rozładowanie i wyciszenie generują coraz większe problemy wśród przedstawicieli tych grup zawodowych.

Szacuje się, że lekarze w Polsce średnio pracują 80 godzin tygodniowo, to o 100% więcej niż przewiduje norma pełnego etatu.

Problem pogłębia fakt, że wymaga się od nich pełnej gotowości do działania, proaktywnej, odpowiedzialnej i odważnej postawy oraz emfatyczności. Takie zachowania są społecznie premiowane, a jednocześnie wywołują ogromną presję, z którymi nie każdy umie sobie poradzić. Tym bardziej że pracownicy służby medycznej do tej pory nie mogli liczyć na wsparcie instytucjonalne w tym obszarze i pozostawieni byli z problemami sami.

Do czasu aż powstał program WySPA.

W ramach przedsięwzięcia stworzyliśmy platformę, w której pracownicy medyczni mają możliwość kontaktu z lekarzami psychiatrami oraz psychologami poprzez wideokonsultacje, konsultacje telefoniczne lub czat. Pomoc udzielana jest najszybciej jak to tylko możliwe.

Ponadto zyskali oni  dostęp do bezpłatnych webinariów i materiałów opracowanych przez specjalistów w zakresie zaburzeń psychicznych, wypalenia zawodowego, stanów depresyjnych, ich przyczyn, objawów i konsekwencji.

Program WySPA jest sztandarowym projektem Fundacji NWPM, który przyniósł nam zaszczytne wyróżnienie.

Program WySPA z nagrodą w Dubaju

Nasza uwaga poświęcona tym grupom zawodowym została zauważona i doceniona. Projekt otrzymał nagrodę Bronze Winner International Hospital Awards 2022 w kategorii innowacyjnych programów wsparcia zdrowia pracowników medycznych.

Zdobyliśmy uznanie światowej kapituły i członków Międzynarodowej Federacji Szpitali, którzy wyróżnili nasze działania spośród setek ocenianych projektów wdrażanych przez szpitale, ośrodki i centra medyczne, a także niezależne instytucje, do których należy nasza Fundacja NWPM.

Nagrodę odebrała Urszula Szybowicz, prezes. Oficjalna uroczystość odbyła się 10 listopada.

To dla nas potężny zastrzyk energii i motywacji do dalszego działania. Jest potwierdzeniem tego, jak ważna jest świadomość zaburzeń psychicznych nie tylko w społeczeństwie, ale także wśród tak specyficznej grupy, jaką są pracownicy służby zdrowia.

WySPA jest programem ciągłym, a waga problemu jest zbyt duża, by można było mówić o zakończeniu przedsięwzięcia.

Projekt: Psychoedukacja osób starszych

Rok 2022 zakończyliśmy nowym początkiem. Nie lubimy spoczywać na laurach i pławić się w bezczynności. Dlatego wraz z zakończeniem programu profilaktyki zdrowotnej w zakresie uzależnień behawioralnych dzieci i młodzieży rozpoczęliśmy realizację kolejnej inicjatywy.

Tym razem nasza uwaga skupiła się wokół osób starszych i ich rodzin.

Celem przedsięwzięcia jest:

 • zwiększenie świadomości o zaburzeniach psychicznych osób starszych;
 • wyczulenie rodzin seniorów na pierwsze symptomy problemów natury psychicznej, gdyż szybka reakcja i wczesna diagnoza są kluczowe w ich leczeniu;
 • propagowanie zdrowego stylu życia poprzez dietę, dopasowany ruch i nowe pasje pozwalające na aktywizację seniorów;
 • nauka praktycznych umiejętności komunikowania się seniorów z otoczeniem oraz sposoby na radzenie sobie z negatywnymi uczuciami i w sytuacjach napięcia emocjonalnego.

Przygotowania do realizacji programu idą pełną parą. Kumulacja działań nastąpi w 2023 r. 

Program finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Dziękujemy Ekspertom Rady Naukowej Fundacji, Członkom Rady Fundacji oraz wszystkim przyjaciołom Nie Widać Po Mnie za nieustające wsparcie i pomoc w realizacji naszych ambitnych planów. Wiemy, jak duża odpowiedzialność spoczywa na Fundacji i obiecujemy nie zwalniać tempa.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Skip to content