Skip to main content

Depresja poporodowa nie jest zjawiskiem rzadkim. Dotyka od 18 do 22% młodych matek. Zazwyczaj pojawia się w pierwszych kilkunastu dniach od porodu, chociaż objawy mogą być widoczne nawet w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Tymczasem wiedza personelu medycznego na ten temat nadal jest niewystarczająca, a to właśnie od czujności i wiedzy medyków może zależeć zdrowie i życie matki, a także stan dziecka.

Niewiele kobiet w depresji poporodowej zgłasza się po pomoc. Barierą często jest niewiedza, ale także niedowierzanie, że choroba dotyczy właśnie ich. Pojawi się też wstyd z powodu własnej niemocy i uczuć bezradności oraz rozdrażnienia. To także strach przed stygmatyzacją i niezrozumienie dla własnych potrzeb.

Dlatego tak ważna jest świadomość medyków, którzy mają kontakt z młodymi matkami o tym, co powinno niepokoić w ich zachowaniu, na co zwracać uwagę, jakie pytania zadawać. Tymczasem na studiach kierunkowych, czy w trakcie odbywania stażu brak jest rzetelnych zajęć, które mogłyby tę wiedzę przekazać.

 

Dlatego już wkrótce, 20 września Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, Poznańskie Oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Miralex Sp. z .o.o – przedsiębiorstwo specjalizujące się w dystrybucji środków farmakologicznych organizują bezpłatny webinar poruszający ten istotny problem. Zagadnienie przedstawione zostanie z punktu widzenia przedstawicieli opieki medycznej. Panelistami będę osoby z bogatym doświadczeniem w pracy z kobietami z depresją poporodową, co wniesie ogromną wartość merytoryczną do spotkania.

Na bezpłatne webinarium zapraszamy w szczególności:

  • położne,
  • lekarzy-ginekologów,
  • psychiatrów,
  • psychoterapeutów,
  • lekarzy rodzinnych.

 

Webinarium rozpoczyna się o godzinie 18:00.

 

Rejestracja jest online pod adresem: https://streamyard.com/watch/kgbS6G2bPZGJ

 

Fundacja NWPM ma zaszczyt być patronem tego wydarzenia. Liczymy na dużą frekwencję i mamy nadzieję, że to tylko początek drogi do psychoedukacji obejmującej tę trudną tematykę.

 

Skip to content