Skip to main content

Zapraszamy wszystkich seniorów, ich najbliższych i opiekunów na wideokonferencję edukacyjną wieńczącą program „Psychoedukacji i wsparcia osób po 50 roku życia oraz ich bliskich na lata 2022-2023”. To niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego osób starszych. Zachęcamy gorąco wszystkich. Większa świadomość to lepsze zrozumienie zmian, potrzeb i oczekiwań.

Osoby starsze stanowią ponad 25% społeczeństwa — mówi Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie. – Szacunki wskazują, że ok. 15% z nich walczy z depresją. Odsetek osób cierpiących na to zaburzenie w domach opieki może sięgać nawet 30%. Tymczasem naprawdę jesień życia może być spokojna i radosna. Tylko wymaga to współpracy seniorów i ich bliskich. W programie „Psychoedukacja i wsparcie osób po 50 roku życia oraz ich bliskich na lata 2022-2023” odkrywaliśmy tajemnice, jak to zrobić. Teraz przyszedł czas na spotkanie z najważniejszymi ludźmi w tym projekcie — seniorami. Liczymy na dużą frekwencję, gdyż głęboko wierzymy, że wiedza jest kluczem do lepszego zrozumienia siebie nawzajem i skuteczniejszej profilaktyki zdrowia psychicznego.

 

Wideokonferencja dla seniorów i ich najbliższych

To dydaktyczne spotkanie online jest zwieńczeniem roku wytężonej pracy nad projektem. Tematem przewodnim będzie zdrowie psychiczne seniorów, a w szczególności:

 • symptomy depresji,
 • czynniki stresogenne,
 • sposoby radzenia sobie z napięciem i lękiem,
 • metody relaksacji.

Prelegentami będą:

 • dr n. med Marta Homa — absolwentka psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i studium z Psychoonkologii Klinicznej na tej samej uczelni.
 • Joanna Kamer — absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktor nauk społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalistka psychologii klinicznej.

Zapraszamy głównie seniorów, ale także najbliższych i opiekunów osób starszych oraz pracowników domów opieki oraz oddziałów geriatrycznych.

Link:  http://konferencja.niewidacpomnie.org

O projekcie

Za nami ponad rok wytężonej pracy. Dziesiątki stron poradników, kilkanaście materiałów edukacyjnych i informacyjnych oraz kilka godziny podcastów nagranych w profesjonalnym studio — to efekt zaangażowania lekarzy psychiatrów i psychologów z Rady Fundacji Nie Widać Po Mnie oraz całego zespołu, który czuwał nad dystrybucją opracowań wśród jak największej liczby seniorów i ich najbliższych. Program „Psychoedukacji i wsparcia osób po 50 roku życia oraz ich bliskich na lata 2022-2023” właśnie się kończy.

Dlaczego otoczyliśmy uwagą osoby starsze?

Naszym celem było przełamanie tabu zdrowia psychicznego seniorów. Bezsenność, problemy z pamięcią, spowolnienie w myśleniu analitycznym, gorsza koncentracja — te objawy wcale nie muszą być związane z liczbą lat. U osób starszych częściej bywają symptomami zaburzeń psychicznych w tym stanów lękowych, fobii i depresji, która jest chorobą o stosunkowo najwyższym ryzyku ze względu na zagrożenie samobójstwem.  Czasami u seniorów występuje ona sama, ale częściej towarzyszy innym dolegliwościom. Dotyka:

 • 30% osób zmagających się z chorobami przewlekłymi,
 • 51% chorych na Parkinsona,
 • 11% osób z demencją typu Alzheimer.

W tej grupie wiekowej zdarzenia suicydalne są coraz częstsze. Co więcej ok. 50% z nich kończy się śmiercią. Związane jest to z większą desperacją osób starszych, a także słabszym organizmem, który łatwiej poddaje się próbom terminacji życia.

Depresja w chorobach przewlekłych

Jednym z czynników zwiększających ryzyko zaburzeń jest stres. Przejście na emeryturę, odchowanie dzieci wcale nie oznacza zdjęcia z barków strachu i paniki. Zmienia się tylko ich źródło.

Czego boją się seniorzy?

W naszych publikacjach uświadomiliśmy, jak wiele elementów stresogennych oddziałuje na osoby starsze. Wśród nich wymienia się:

 • śmierć współmałżonka,
 • obcowanie z chorobą najbliższych,
 • zwiększające się dolegliwości bólowe,
 • choroby przewlekłe,
 • pogorszenie sytuacji finansowej i obawa przed przyszłością,
 • alienacja od rodziny,
 • samotność.

Lista ta jest znacznie dłuższa.

Jednak…

Jesień życia naprawdę może być złota

Uświadomienie tej prawdy było nadrzędnym celem programu „Psychoedukacji i wsparcia osób po 50 roku życia oraz ich bliskich na lata 2022-2023”. Nasi specjaliści — psychologowie, psychiatrzy przy pomocy merytorycznej kardiologów, dietetyków i geriatrów przekonywali, że właściwy styl życia, higiena na płaszczyźnie psychicznej i intelektualnej pozwalają dłużej cieszyć się sprawnością. W przygotowanych materiałach poruszyliśmy m.in. tematy:

 • diety właściwej dla osób starszych,
 • aktywności fizycznej, po którą bez obaw mogą sięgnąć seniorzy,
 • wartości ćwiczeń intelektualnych, które pomagają w zachowaniu sprawności mózgu,
 • konieczności utrzymywania kontaktów towarzyskich, poszukiwania nowych znajomości i pasji.

 

Hobby i pasje, które ćwiczą mózg

Obecnie w Polsce żyje ok. 2600 stulatków. W 2022 r., średnia wieku znów się wydłużyła. Dla mężczyzn wynosi 73,4 lata, dla kobiet 81,1. Warto zadbać, by były to lata wypełnione spokojem, radością i pasją.

Edukacja nie tylko seniorów

Aby było to możliwe, konieczna jest współpraca seniorów z ich najbliższymi. Dlatego z materiałami dydaktycznymi staraliśmy się dotrzeć nie tylko do osób w podeszłym wieku, ale także do ich rodzin i opiekunów. Ich rola w aktywizacji osób starszych jest niezastąpiona. Przygotowaliśmy dla nich osobny poradnik, w którym znalazły się wskazówki, jak wpływać na dobrostan i zdrowie psychiczne starszych już rodziców.

Z tego też powodu także i rodziny osób w podeszłym wieku znajdą na najbliższej konferencji wiele cennych porad i wskazówek.

Dystrybucja

W celu dotarcia do jak największej liczby osób nawiązaliśmy współpracę ze szpitalami, Domami Opieki Społecznej oraz Gminnymi Ośrodkami Pomocy z województwa mazowieckiego. Wszystkie materiały dostępne są także bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Zamieściliśmy je na stronie Fundacji Nie Widać Po Mnie oraz na dedykowanym kanale YouTube.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content