W leczeniu zarówno depresji, jak i innych zaburzeń psychicznych ogromne znaczenie ma ścisła współpraca pomiędzy lekarzem, całym zespołem medycznym a samym pacjentem. Jego zaangażowanie, chęci, postawa, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń specjalistów są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych.
Tymczasem szacuje się, że 30% chorujących na choroby przewlekłe nie współpracuje w pełni z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to w równym stopniu dolegliwości o podłożu somatycznym, jak i psychicznym.
W przypadku depresji i innych zaburzeń brak współpracy w istotny sposób przekłada się na nieefektywność leczenia. Może prowadzić do zaostrzenia objawów lub nawrotu zaburzenia. Sprawia, że pacjent ma trudności w funkcjonowaniu zarówno na płaszczyźnie prywatnej, społecznej , jak i zawodowej. Wynikiem nieprzestrzegania zaleceń może być również tzw. pseudo-lekooporność, która zaburza cały proces leczenia, wymuszając niepotrzebną zmianę leków. Wydłuża to terapię, prowadzi do zaostrzenia objawów i zwiększenia ryzyka suicydalnego.
Przyczyn takich zachowań jest wiele – od zniechęcenia brakiem szybkich efektów farmakoterapii, przez brak wsparcia rodziny, skutki uboczne przyjmowanych antydepresantów, po choroby i zaburzenia współistniejące.
Dzisiaj odchodzi się jednak od terminu “współpraca”, zastępując je określeniem “adherencja”, który silnie podkreśla aktywny udział pacjenta w leczeniu.
- Czym różnią się współpraca (compliance) od adherencji?
- Dlaczego osobom z zaburzeniem tak trudno trzymać się zaleceń lekarskich?
- Jakie są czynniki braku współpracy między lekarzem a pacjentem?
- Jak poprawić adherencję/współpracę w procesie terapeutycznym zaburzeń psychicznych?
Na te i parę innych pytań odpowiadamy w naszym ebooku: “Współpraca w zakresie leczenia”. Jego autorką jest wybitna prof. dr hab. Dominika Dudek. psychiatra z wieloletnim doświadczeniem, kierownik Kliniki Psychiatrii i Katedry Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Materiał jest bezpłatny.
Zachęcamy do jego pobierania nie tylko osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, ale także ich najbliższych, którzy chcą lepiej zrozumieć proces terapeutyczny.