Skip to main content

Lubimy patrzeć wstecz, bo to, czego dokonaliśmy w minionych latach napawa nas radością, satysfakcją i podtrzymuje ogień wiary, że to, co robimy w Fundacji Nie Widać Po Mnie ma wartość, jest potrzebne – ba – wręcz konieczne. Nie oznacza to jednak, że w tych uczuciach się pławimy i spoczywamy na laurach. Patrzenie w przeszłość daje nam “większego kopa” do realizacji kolejnych planów i projektów, jest źródłem i natchnieniem do dalszych działań, idei i pomysłów. A tych na 2025 rok już na jego początku mamy ogrom. Jaki będzie rok 2025 w Fundacji Nie Widać Po Mnie? Co na pewno będzie się działo?

 

Program: “Uszczypnięci przez raka”

Realizację tego wyjątkowego dla nas przedsięwzięcia rozpoczęliśmy w II połowie ubiegłego roku. Program: “Uszczypnięci przez raka “ Wsparcie psychologiczne dla rodzin w zmaganiu się z chorobą nowotworową dziecka lub nastolatka na każdym etapie chorowania” skierowany jest do rodziców i opiekunów, którzy stanęli w obliczu trudnej diagnozy choroby onkologicznej jednego z młodszych domowników. Jest to czas, w którym cała rodzina staje w obliczu emocji, takich jak niedowierzanie, strach, złość, niezrozumienie, brak akceptacji, bunt, a nawet wyrzuty sumienia. W szczególnie trudnej sytuacji są właśnie dorośli, którzy, radząc sobie z tymi uczuciami, muszą także stanowić opokę i podporę dla chorującego dziecka, jego rodzeństwa, a także dla siebie nawzajem. 

 

Istotną częścią programu “Uszczypnięci przez raka” jest organizacja i prowadzenie grup wsparcia oraz grup edukacyjnych dla rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków chorujących onkologicznie, gdzie wzajemną pomoc niosą sobie osoby, które zmagają się z podobnymi emocjami i doświadczeniami. Spotkania to także sposób na utrzymanie więzi społecznych, które w obliczu choroby w naturalny sposób ulegają ograniczeniu. Moderatorami są psychoonkolodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z rodzicami dzieci i nastolatków chorujących onkologicznie. Dzięki nim spotkania mają też wartość edukacyjną, a uczestnikom lepiej jest zrozumieć to, z czym się mierzą.

Rodzice, którzy stanęli w obliczu choroby onkologicznej dziecka i czują, że potrzebują wsparcia, mogą jeszcze zgłaszać się do programu. 

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy

 

W ramach przedsięwzięcia powstaną również materiały edukacyjne:

➡️ poradniki dla rodziców i opiekunów dzieci chorujących onkologicznie,

➡️ krótkie przewodniki dla dzieci i nastolatków z diagnozą choroby nowotworowej,

➡️ podcasty, w których udział biorą onkolodzy dziecięcy i psychoonkolodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i nastolatkami chorującymi onkologicznie oraz z ich najbliższymi,

➡️ webinary edukacyjne prowadzone przez psychoonkologa. 

 

Ważną częścią programu jest także przybliżenie biologicznego aspektu chorób onkologicznych u dzieci i nastolatków. Wiele miejsca poświęcimy więc medycznym aspektom oraz zagadnieniom dotyczącym komunikacji medycznej w onkologii dziecięcej. Przybliżymy słownictwo, ułatwiając w ten sposób rodzicom wejście w kontakt z lekarzem, co jest istotne dla całego procesu terapeutycznego.

 

W 2024 r. dwa webinary pojawiły się już na naszym kanale YouTube:

➡️ Jak pomóc dziecku w chorobie onkologicznej?

 

 

➡️ Rodzina małego pacjenta onkologicznego. 

 

 

Dostęp do nich jest nieograniczony. Zachęcamy do oglądania. 

 

Kolejne materiały edukacyjne pojawiać się będą systematycznie na naszej stronie internetowej, w zakładce poświęconej projektowi psychoonkologiii: “Uszczypnięci przez raka”.

Program dofinansowany jest ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Programy Nie!Zależni i Czuj(ni)

Uzależnienia dzieci i młodzieży to obecnie istotny problem społeczny i zdrowotny. Wyniki ostatnich badań są alarmujące:

🔥 79% uczniów podstawówek i szkół średnich przynajmniej raz w roku spożywała alkohol,

🔥 41% nastolatków paliło papierosy przynajmniej raz w życiu, 

🔥 17% europejskich nastolatków przynajmniej raz w życiu zażywa nielegalnych narkotyków, np. konopii indyjskich, metamfetaminy,

🔥 pierwszy raz kontakt z e-papierosem ma ok 11% dzieci poniżej 13 roku życia.

 

Jednak na dzieci i młodzież czeka więcej zagrożeń. Do substancji psychoaktywnych dodajemy jeszcze uzależnienie od czynności, w tym od internetu, social mediów, telefonu, gier wideo i gier online, a nawet od jedzenia, ćwiczeń czy zdrowego stylu życia. Zgodnie z ostatnimi danymi już 4% przedszkolaków ma objawy szkodliwego korzystania z urządzeń cyfrowych

Wiele z tych problemów wynika z nieświadomości rodziców oraz nastolatków. Skłonność młodych ludzi do ryzykownych zachowań, potrzeba akceptacji rówieśników połączona z brakiem wiedzy na temat źródeł i konsekwencji uzależnień sprawiają, że są oni na nie wyjątkowo podatni. Rodzice, bez odpowiednich narzędzi, nie są wyczuleni i trudno im zauważyć pierwsze objawy problemu, by wcześnie na nie zareagować. 



 

Program “Nie!Zależni” skierowany jest właśnie do rodziców, opiekunów, samych nastolatków, a również dzieci. Jego nadrzędnym jego celem jest zwiększenie świadomości na temat procesu powstawania uzależnień, ich źródeł, objawów i konsekwencji. W ramach przedsięwzięcia już w zeszłym roku zorganizowaliśmy warsztaty online dla rodziców przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Kolejne zaplanowane są właśnie na 2025 r., a o terminach będziemy informować na naszych kanałach społecznościowych: Facebooku i Instagramie.

 

Natomiast program: “Czuj(ni)” dotyka tego samego tematu, jednak działania skierowane są do osób dorosłych pracujących z dziećmi i nastolatkami, czyli kadry pedagogicznej, medycznej, pracowników socjalnych.

W ramach obu  programów przygotowujemy materiały edukacyjne:

➡️ ebooki dla rodziców, a także dla dzieci i nastolatków,

➡️ podcasty z  udziałem psychologów, psychoterapeutów i pedagogów, którzy od wielu lat pracują z dziećmi i nastolatkami. 

Opracowania dostępne będą bezpłatnie zarówno na stronie internetowej Fundacji Nie Widać Po Mnie, jak i na naszych kanałach na portalach streamingowych typu YouTube oraz Spotify. 

Programy dofinansowane są ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Program: Profilaktyka zaburzeń depresyjnych

Jest to program najdłużej realizowany przez Fundację Nie Widać Po Mnie. Trwa od 2021 r., a zakończy się w czerwcu 2025 r. Na terenie Warszawy i w regionie województwa mazowieckiego prowadzimy diagnostykę nastolatków od 12 roku życia oraz młodych dorosłych do 21 roku życia w kierunku depresji. W przypadku diagnozy epizodu pacjenci mają możliwość skorzystania z bezpłatnej psychoterapii we wskazanych centrach pomocy psychologicznej obejmującej 20 spotkań ze specjalistą.

Obecnie nie prowadzimy już konsultacji diagnostycznych, a do czerwca 2025 r. skupiamy się na zakończeniu psychoterapii nastolatków, które rozpoczęły cykl spotkań ze specjalistą jeszcze w 2024 r. 

W programie istotną rolę odgrywa psychoedukacja. Nastolatkowie, u których nie zdiagnozowano epizodu depresyjnego, mogą uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistą zdrowia psychicznego celem poszerzenia informacji na temat zaburzenia, wyczulenia na pierwsze objawy, a także uzyskania wiedzy na temat tego, gdzie i jak szukać pomocy. Uczymy, jak ważna jest codzienna obserwacja swoich zachowań i reakcji. Mówimy o istocie stresu i o zdrowych narzędziach radzenia sobie z nim.

 

Program: Profilaktyka zaburzeń depresyjnych osób po 60 roku życia

Jest to kolejny program, który Fundacja Nie Widać Po Mnie realizuje już stosunkowo długo, bo od II połowy 2023 r. Podobnie jak w poprzednim przedsięwzięciu skupiamy się tu na diagnozie w kierunku depresji oraz bezpłatnej psychoterapii dla osób, u których badanie potwierdzi występowanie zaburzenia. Terapia jest bezpłatna i obejmuje 15 sesji indywidualnych. Działaniami objęci są seniorzy, tj. osoby po 60 roku życia.

 



 

Do niedawna problem zaburzeń depresyjnych w tej grupie wiekowej był bagatelizowany. Wiele objawów mylnie brano za naturalny proces starzenia się organizmu, przez co seniorzy często pozbawieni byli właściwej opieki specjalisty zdrowia psychicznego. Tymczasem, jak wskazuje badanie SeniorPol2, w Polsce na depresję cierpieć może nawet 2 mln osób po 60 roku życia, czyli nawet 20% reprezentantów tej grupy wiekowej. Dla porównania: wśród osób dorosłych, tj. w wieku 18-60 lat ten odsetek wynosi 5% (według WHO).

Istotną rolę w programie odgrywają również działania zapobiegające w postaci psychoedukacji zarówno seniorów, jak i dorosłych z nimi pracujących. Osoby po 60 r.ż., u których na drodze konsultacji diagnostycznych nie potwierdzono występowania zaburzenia, mogą skorzystać z godzinnych sesji, w trakcie których specjalista zdrowia psychicznego przybliża temat zaburzenia: jego przyczyn, zwiększonego ryzyka wystąpienia w grupie seniorów, charakterystycznych, ale też nietypowych objawów. Poruszamy też temat aktywności fizycznej dopasowanej do wieku, właściwej diety i technik relaksacyjnych, które zmniejszają poziom stresu, obniżają stężenie kortyzolu, ale też wpływają pozytywnie na układ hormonalny, trawienny oraz krążenia. 

W ramach programu organizujemy także szkolenia i warsztaty dla osób pracujących z seniorami, takich jak lekarze geriatrzy, pracownicy opieki społecznej, pracownicy domów pomocy społecznej. Spotkania trwają 90-100 minut. Tematyka obejmuje zaburzenia depresyjne, ich specyfikę dla wieku podeszłego, a także zagadnienie i istotę Geriatrycznej Skali Oceny Depresji. 

 

Rok 2025 w Fundacji Nie Widać Po Mnie: Programy to nie wszystko

W 2025 r. chcemy jeszcze intensywniej udzielać się w mediach zarówno internetowych, jak i tych tradycyjnych – w telewizji, radio i na łamach prasy. Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszego grona społeczeństwa, aby zwiększać świadomość zaburzeń psychicznych, przełamywać tabu i walczyć z krzywdzącymi stereotypami nie tylko dotyczącymi depresji, ale także fobii, lęków, uzależnień, choroby afektywnej dwubiegunowej czy schizofrenii. Liczymy, że nasza działalność pokaże, że zaburzenia to nie powód do wstydu, poczucia niższości czy słabości. To choroby duszy, które można i trzeba leczyć. Wierzymy, że dzięki temu nauczymy się szukać pomocy w chwilach kryzysu i nie będziemy w nim sami, a to zahamuje niepokojące tendencje zapadalności na zaburzenia psychiczne i poprawi ogólny dobrostan całego społeczeństwa. 

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama, LinkedIn, a także fundacyjnych kanałów na platformach YouTube i Spotify, gdzie będziemy publikować nowe treści. 

Natomiast te, które już powstały, dostępne są także bezpłatnie i w sposób całkowicie nieograniczony na na naszej stronie internetowej, w zakładce DO POBRANIA. Korzystajcie!

Planów tak naprawdę mamy wiele. O innych cóż… na razie CICHO SZA! 🤫 Powiemy o nich w swoim czasie.

Skip to content