Trwa program: “Uszyczpnięci przez raka”- Wsparcie psychologiczne dla rodzin w zmaganiu się z chorobą nowotworową dziecka lub nastolatka na każdym etapie chorowania
Diagnoza nowotworu u dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi może zmierzyć się rodzina. Towarzyszy jej wiele trudnych emocji, które często potęguje brak wiedzy na temat choroby, niepewność w kontaktach z personelem medycznym oraz niezrozumiały język specjalistyczny. Aby pomóc rodzinom odnaleźć się w tej złożonej sytuacji, w ramach programu „Uszczypnięci przez raka” wiele miejsca poświęcamy na zrozumienie biologicznego aspektu chorób nowotworowych.
Naszym celem jest wyposażenie rodziców i opiekunów w wiedzę, która nie tylko pomoże zrozumieć naturę nowotworu, ale również umożliwi podejmowanie świadomych decyzji i przygotowanie do rozmów z lekarzami. Zrozumienie choroby jest także kluczowe dla budowania odporności psychicznej – niezbędnej w obliczu walki z chorobą dziecka.
Dlatego realizację programu „ Uszczypnięci przez raka” rozpoczęliśmy od medycznych aspektów chorób nowotworowych oraz zagadnień dotyczących komunikacji medycznej w onkologii dziecięcej. W listopadzie i grudniu powstały pierwsze odcinki podcastów, w których gościliśmy wybitnych specjalistów – onkologa i psychoonkologa z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi oraz ich rodzinami.
Przeprowadzone rozmowy w ramach podcastów stanowią swoisty przewodnik. Nie tylko przybliżają kwestie związane z nowotworami w sposób przystępny, ale również wskazują rodzicom kierunki działania, podpowiadają, o co pytać lekarzy oraz jak lepiej przygotować się do trudnych rozmów. Podcasty mają na celu nie tylko edukację, ale również budowanie przestrzeni zrozumienia i wsparcia. Dzięki temu rodziny dotknięte chorobą dziecka mogą czuć się mniej zagubione i lepiej przygotowane do stawienia czoła wyzwaniom, które stawia przed nimi codzienność.
Tematy trzech pierwszych rozmów to:
↪️ Nowotwory u dzieci i nastolatków – wyjaśnia onkolog dziecięcy
↪️ Najczęstsze pytania rodziców dzieci chorujących onkologicznie – odpowiada onkolog dziecięcy
↪️ Rozmowa z lekarzem o chorobie nowotworowej dziecka i/lub nastolatka – wskazówki dla rodziców.
Podcasty już wkrótce pojawiać się będą na naszym kanale na platformie streamingowej Spotify, a o ich publikacji będziemy na bieżąco informować. Dostęp do nich będzie bezpłatny i bez żadnych ograniczeń – także po zakończeniu realizacji programu.
Ponadto w ebooku dla rodziców, który opublikowany zostanie wkrótce, zrozumieniu choroby nowotworowej autorka poświęciła trzy rozdziały:
↪️ Jak prawidłowo zrozumieć nowotwory u dziecka lub nastolatka?
↪️ Jak żyć na co dzień z poważną chorobą dziecka?
↪️ Jak współpracować z zespołem medycznym?
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz kanałów Fundacji Nie Widać Po Mnie w mediach społecznościowych, gdzie publikować będziemy informacje o udostępnieniu materiałów.
Program “Uszczypnięci przez raka”, którego realizatorem jest Fundacja Nie Widać Po Mnie, poza elementami psychoedukacji, zakłada także pomoc rodzicom i opiekunom w obliczu choroby nowotworowej dziecka. Organizujemy grupy wsparcia online oraz grupy edukacyjne online, które prowadzi psychoonkolog z doświadczeniem w pracy z dziećmi chorującymi onkologiczne i ich rodzinami.
Zapisy jeszcze trwają.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia osób, które przeżywają, to co Ty:
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.