Uzależnienia dzieci i młodzieży to dziś palący problem. Nigdy wcześniej nieletni nie byli narażeni na tyle zagrożeń, z których wiele ma wysoki współczynnik akceptacji społecznej, co wpływa na podwyższenie ryzyka nałogów.
Obok substancji znanych od dawna, typu alkohol, papierosy czy marihuana na rynku pojawia się cała rzesza tzw. dopalaczy. Jednak uzależniają nie tylko substancje. Coraz więcej mówimy o uzależnieniach behawioralnych, czyli od czynności. Do najpowszechniejszych wymieniamy gry online, internet, media społecznościowe. Ale w tej grupie są też czynności z pozoru mało ryzykowne, takie jak zdrowe odżywianie (ortoreksja) czy zakupoholizm.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu: “Jak i od czego uzależniają się dzieci i nastolatkowie”. Rozmowę prowadzi Jakub Dróżdż, a jego gościem jest Mikołaj Zmełty, psycholog w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, terapeuta poznawczo-behawioralny, terapeuta CBT, koordynator oddziału dziecięcego rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży w Cieszynie. W rozmowie poruszane są takie tematy, jak:
👉 wpływ dostępności używek i ich akceptacja na stopień uzależnienia,
👉 czynniki mające największy wpływ na występowanie problemu uzależnień u dzieci i młodzieży,
👉 różnica między procesem powstawania uzależnienia u dzieci i u dorosłych.
Ponadto ekspert odpowiada na pytania, m.in.:
👉 czy uzależnienia od substancji nadal stanowią większość ryzykownych zachowań wśród dzieci i nastolatków,
👉 co mają wspólnego uzależnienia z próbą kontroli czy regulacji emocji,
👉 czym są strategie radzenia sobie ze stresem i emocjami i jaka jest ich rola w przeciwdziałaniu uzależnieniom.
Podcast powstał w ramach projektu: “Czuj(ni) – Psychoedukacja w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania skutkom uzależnień” realizowanego przez naszą.
Materiał dostępny jest bezpłatnie na kanale Fundacji Nie Widać Po Mnie na platformie Spotify.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.