Skip to main content

Dziś, 8 września, już po raz 27 obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii! 

W Polsce nadal jest to zawód niedoceniany przez młodych ludzi, którzy rzadko decydują się na karierę w tym kierunku. Zgodnie z raportem “Barometr zawodów 2023” fizjoterapeuta to jeden z najbardziej deficytowych zawodów w naszym kraju. W 2019 r. na jednego fizjoterapeutę przypadało 600 pacjentów.

Obecnie w Polsce pracuje w nim ponad 75 tys. osób. Dominują kobiety, których jest aż 74%. Warto też zauważyć, że są to zazwyczaj ludzie młodzi. Średnia wieku fizjoterapeuty wynosi 38 lat. Jednak od 2019 r. podniosła się o lat 5. Ich interesy reprezentuje @Krajowa Izba Fizjoterapeutów, która również świadczy członkom pomoc administracyjną i organizacyjną

Prawda jest jednak taka,  że coraz więcej z nas potrzebować będzie ich wsparcia. Częściej będziemy odczuwać dolegliwości bólowe będące konsekwencją:

  • siedzącego trybu życia,
  • niewielkiej aktywności fizycznej lub
  • ćwiczeń niedopasowanych do umiejętności i możliwości,
  • wieku – społeczeństwo się starzeje, a lata odczuwa nasz kręgosłup, kolana, biodra. 

Fantastyczną wiadomością jest fakt, że fizjoterapeuci cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym. Dobrą opinię ma o nich aż 79% społeczeństwa. 

Z okazji tego wyjątkowego dnia  Fundacja Nie Widać Po Mnie życzy Wszystkim Fizjoterapeutom i Fizjoterapeutkom równowagi życiowej, zachowania balansu pomiędzy pracą i tym, co jest poza nią. Życzymy umiejętności zrozumienia swoich potrzeb, a także bezcennej wiedzy, jak zadbać o samych siebie. Bo tylko najpierw dbając o siebie, możecie zadbać o innych.

 

Skip to content