Kurs Asystenta Zdrowienia – Teraz Ty możesz pomagać
W ramach realizacji misji psychoedukacji i wsparcia osób w kryzysie psychicznym Fundacja Nie Widać Po Mnie rozpoczyna kurs asystenta zdrowienia. Jest on szansą i możliwością dla tych, którzy pokonali kryzys psychiczny, a teraz chcą pomóc innym na drodze wychodzenia z choroby. Mimo że ten zawód, a właściwie funkcja, oficjalnie istnieje zaledwie od 2018 roku, już widać efekty, jakie daje wykorzystanie potencjału doświadczenia osób, które pokonały kryzys. Jak skorzystać z kursu i dlaczego rola asystenta zdrowienia jest tak ważna dla pacjenta, samego asystenta, a także systemu opieki psychiatrycznej? O tym w dalszej części artykułu.
Kim jest asystent zdrowienia?
Funkcja asystenta zdrowienia w Polsce jest dość młoda. Wprowadzono ją do systemu opieki psychiatrycznej w 2018 r., a w czerwcu 2022 r. została włączona do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Oferuje on możliwość formalnego potwierdzenia umiejętności nabytych w drodze samodzielnego kształcenia.
Z jednej strony nie jest to usankcjonowany i uregulowany prawnie zawód, jednak z drugiej – osoby zajmujące tę funkcję w szpitalach psychiatrycznych czy innych placówkach opiekuńczych zatrudniani są na etat, a za pracę otrzymują wynagrodzenie. Obecnie zarobki na tym stanowisku z wykształceniem średnim kształtują się na poziomie ok. 4800-5000 zł brutto miesięcznie.
Kto może nim zostać?
Należy spełnić kilka warunków. Funkcję tę mogą pełnić osoby, które same doświadczyły zaburzenia psychicznego. Nie ma tu ograniczeń, co do jego rodzaju . Mogą być to osoby zarówno po nadmiernej reakcji na stres, depresji czy lękach, jak i te, u których zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową, a także schizofrenię.
Kolejnym, nieodzownym warunkiem jest brak objawów lub też tzw. wgląd w chorobę, a także odbycie terapii indywidualnej. Praca terapeutyczna pozwala na lepsze zrozumienie i przetworzenie własnych doświadczeń związanych z zaburzeniami psychicznymi, co jest kluczowe dla osoby chcącej wspierać innych w procesie zdrowienia. Ponadto, doświadczenie własnej terapii pozwala na lepsze zrozumienie procesów terapeutycznych, co może być cenne przy współpracy z terapeutami i innymi specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Co robi asystent zdrowienia?
Zawód powstał z myślą o wsparciu lekarzy psychiatrów i psychologów w placówkach stacjonarnej opieki psychiatrycznej. Jego rolą jest szeroko rozumiane wsparcie osób w procesie leczenia zaburzeń psychicznych. Ich obowiązki są różne w zależności od charakteru placówki. Może stanowić pomost pomiędzy pacjentem a lekarzem. Dzięki swojemu doświadczeniu stara się dotrzeć do chorego, by uzyskać od niego więcej informacji mogących pomóc w dopasowaniu metod leczenia i kierunku psychoterapii.
Coraz więcej i instytucji otwiera się na możliwość współpracy z asystentem zdrowienia. Obecnie poza szpitalami psychiatrycznymi udzielają oni swojego wsparcia pacjentom centrów zdrowia psychicznego, a także podopiecznym:
- szpitalach psychiatrycznych,
- centrach zdrowia psychicznego,
- środowiskowych domach pomocy,
- domach pomocy społecznej,
- placówkach opiekuńczych,
- zespołach leczenia środowiskowego.
Stanowią też część zespołów leczenia środowiskowego, które koncentrują się na zapewnieniu opieki psychiatrycznej w naturalnym środowisku pacjenta, zamiast w zamkniętym oddziale szpitalnym.
Rola asystenta zdrowienia z punktu widzenia pacjenta
Asystent zdrowienia czerpie swoją siłę i kompetencje z doświadczenia kryzysu psychicznego oraz z faktu, że udało mu się pokonać zaburzenie. W ten sposób może lepiej rozumieć pacjentów, którzy jeszcze tę walkę toczą. W rozmowie z nimi ma więc koronne argumenty w postaci: “Wiem, co przeżywasz”, „Rozumiem Cię”, „Też tam byłem”. To w pacjentach budzi zaufanie, skłania do słuchania osób, które naprawdę rozumieją ich sytuację i — co więcej — umieją z niej wyjść.
Asystent jest po to, by okazać wsparcie, zrozumienie i empatię. W ten sposób staje się przewodnikiem i swoistym edukatorem osób w kryzysie. Czasem może być dla nich pierwszą osobą, przed którą naprawdę się otworzą, od czego zacznie się ich proces terapeutyczny.
Funkcja asystentów z punktu widzenia kadry medycznej
Asystent zdrowienia nie ma uprawnień terapeuty. Jednak w procesie leczenia pełni istotną funkcję wspierającą tak pacjenta, jak i lekarza psychiatry lub też psychoterapeuty. Jego rolą jest bowiem ułatwienie zrozumienia potrzeb i wyzwań każdego pacjenta tak, aby dopasować do niego proces terapeutyczny. To znaczne ułatwienie dla lekarza, któremu czasem trudno jest dotrzeć do pacjenta w chwilach kryzysu, nie mając za sobą argumentu w postaci „Wiem, przez co przechodzisz”.
Wykonuje dodatkowe prace zlecone mu przez lekarzy prowadzących. W sytuacji tak dużych niedoborów i przeciążenia pracowników jest on istotnym ogniwem w systemie opieki psychiatrycznej.
Asystenci zdrowienia oczami… ich samych
Asystentem zdrowienia nie może zostać każdy. To zawód, czy też funkcja dla tych, którzy chcą nieść pomoc, a jednocześnie nie boją się na stałe pozostać w otoczeniu zaburzeń psychicznych. Muszą odznaczać się silną motywacją. Tylko ona pozwoli im trwać przy osobach w kryzysie, patrząc czasem na pogłębiające się objawy, a widząc jeszcze cień nadziei i szansy na ich wyzdrowienie.
To także zawód dla osób empatycznych, otwartych, ale też odważnych. Dla tych, którzy nie boją się zmierzyć z własnymi wyzwaniami, patrzeć krytycznie na swój stan zdrowia psychicznego i jednocześnie głośno mówić o swoich doświadczeniach. Własne przeżycia i umiejętność dzielenia się nimi to podstawa w pracy AZ.
Jednocześnie wielu praca ta daje szansę pomocy innym. To dodaje im samym sił, a także wzmacnia poczucie własnej wartości. To istotne, gdyż niska samoocena jest nieodłączną towarzyszką takich zaburzeń jak depresja czy choroba afektywna dwubiegunowa.
Z praktycznego punktu widzenia zawód asystenta zdrowienia może być dla nich także nową ścieżką zawodową, gdy np. trudno im wrócić do wcześniejszej wykonywanego zawodu. Tym samym minimalizuje się ryzyko wycofania społecznego, które mogłoby doprowadzić do nawrotu choroby.
Jak skorzystać z kursu asystenta zdrowienia Fundacji Nie Widać Po Mnie?
Regulamin i program kursu znadziesz w zakładce “Depresja Lekooporna”. : https://niewidacpomnie.org/depresja-lekoop/.
Kurs asystenta zdrowienia w Fundacji Nie Widać Po Mnie rusza już w czerwcu. Prowadzimy zapisy już tylko na listę rezerwową. Jednak nie warto rezygnować.